Proč si nesmím obléct pouzdrové šaty aneb Pravda o mém stylu oblékání

„Tak tomu fakt nerozumím, jak to, že na sobě máš pouzdrové šaty, a ještě k tomu šedivé?“

„To přeci vůbec není tvůj styl, ne? Myslela jsem si, že nosíš hlavně dlouhé sukně a šaty! A taky že všechno tvoje oblečení musí být vždycky volné a barevné!“

Takovouhle sprchu jsem dostala od jedné své známé, která na sociálních sítích zahlédla mou fotku, kde jsem oblečená v šedých pouzdrových šatech.

„Tak tady je něco špatně,“ proběhlo mi hlavou. „Jak jako, že to není můj styl! Samozřejmě, že je, jinak bych to nenosila, ne?!“

Její reakce mi nedala spát. Uvědomila jsem si, že se ženy často neoblékají tak, jak se cítí, protože si myslí, že to není „jejich styl“.

A tak bych vám teď ráda napsala, jak to s tím stylem vlastně je, a podle čeho se oblékám já. A sepsala jsem i jednoduché a logické vodítko, jak si vytvořit svůj osobní styl v oblékání – kde začít a nad čím se zamyslet.

Tak o čem ten osobní styl vlastně je?

Základem osobního stylu je lépe poznat samu sebe, uvědomit si svou povahu, potřeby a životní role.

Znáte se a víte, jaké osobnosti ve vás bydlí a po čem touží?

Že nevíte, co tím myslím? Nebojte, brzy si to osvětlíme.

Půjdu s kůží na trh a skrze svůj styl (možná spíš styly) vám to ukážu. A taky jak na to, abyste si i vy našla svůj osobní styl.

Jdeme na to

Jak už jsem psala, základem osobního stylu je lépe poznat sama sebe, uvědomit si svou povahu, potřeby a životní role.

Já jsem akční, ztřeštěná i romantická, ráda sportuji, studuji nové věci, ale naproti tomu jsem v některých věcech velmi konzervativní. A také – to hlavně v posledních dnech – si dovoluji nad sebou ztrácet kontrolu, a pak s dětmi blbnu a skáču jako jejich starší sestra. A potom zase přijde čas klidu, to se ve mně probudí matka, manželka…

Prostě v sobě mám rovnou několik osobností a každá z nich touží po trochu jiném oblečení.

Teď vám některé své osobnosti (nebo také životní role) představím blíž.

Tou první je

Podnikatelka

Tato má osobnost je velmi seriózní, spolehlivá, pracovitá a má ráda kvalitní materiály. Když jsem v roli podnikatelky, ráda nosím elegantnější nebo dizajnové oblečení. Zvlášť v chladnějších dnech se velmi dobře a soustředěně cítím v tmavších odstínech. Třeba právě v šedých šatech.

Další mou osobností je

Anděl, ezoterická bytost

která se vznáší tak deset centimetrů nad zemí a jediný zlý pohled jí může ublížit. Tato má osobnost je velmi citlivá (možná až přecitlivělá), milující, něžná, láskyplná, ale také velmi zranitelná. Ve dnech, kdy je mé andělské já aktivní, nosím nejčastěji dlouhé šaty, sukně, prostě romantické oblečení.

Kdo ještě jsem?

Bylinkářka

Tato má osoba má velmi ráda pohodlné oblečení, nejlépe z přírodních materiálů.  Některé rostliny a produkty, se kterými pracuji, jako je například pampeliška, třezalka nebo olej, jdou špatně vyprat. Volím proto oblečení, které nazývám druhou kvalitou. Je hezké, ale nad jeho zničením se nebudu hroutit.

Bylinkaření se věnuji převážně na chalupě, která se nachází skoro na samotě, a tak si tu dovoluji chodit skoro celé dny bez podprsenky a popravdě si to moc užívám.

Dítě

Když se u mě o slovo přihlásí tato osobnost, chci si prostě hrát a blbnout jako opravdové dítě. Lezu po kolenou, válím se po zemi, a to jak doma, tak na zahradě. Nejlépe se cítím v pohodlném nebo sportovním oblečení, jako jsou džíny s elastanem, legíny, tunika a prodloužená trika, a když je chladněji, tak svetry, kardigany a vesty.

Matka

Tahle má „osoba“ je na první pohled trochu komplikovanější, nikdy není úplně jisté, co si bude chtít obléct. Tak nějak totiž nezáleží jen na ní, kde a jak bude trávit svůj čas, protože do určitého věku dětí se skoro všechno točí kolem nich.

Když jsem na chalupě, ráda nosím pohodlné oblečení, takové, jako nosí ráda třeba bylinkářka nebo andělská bytost. Když jsem s dětmi doma, tak nosím oblečení, které ráda nosí má dětská osobnost.

Když trávím čas s dětmi venku v blízkosti svého bydliště, obvykle nosím sportovně elegantní oblečení, ve kterém se cítím pohodlně a do jisté míry elegantně.

Tato má osobnost je prostě jako chameleon: mění své oblečení podle toho, kde se právě nachází.

Milenka, koketa

Tato má část se chce líbit. Když se cítím právě takhle, víc se líčím a celkově víc dbám na svůj zevnějšek. V tyto dny preferuji krajku a vůbec rafinovanější, smyslnější oblečení.

Koho v sobě ještě mám?

Sportovkyni

Tato má osobnost má ráda pohyb. Miluje dlouhé procházky v přírodě, heaty, TRX atd.

Abych se při těchto aktivitách cítila dobře a mohla si pohyb opravdu vychutnat, je fajn mít pro tuto příležitost nejlépe funkční oblečení. Asi nejdůležitější je pro mě mít funkční triko. Když se třeba zpotím při stoupání do kopce a pak se dostanu do klidové fáze, bavlněné triko mě začne studit. To mi je opravdu hodně nepříjemné.

Bojovnice za všechno a za nic

Když u mě začne vládnout tahle osobnost, tak mám chuť být víc vidět a slyšet. Na všechno mám taky trochu urputnější názor. Oblečením to ale spíš kompenzuji: vypozorovala jsem totiž, že v době, kdy se u mě projeví tato osobnost, nosím oblečení „na pohodu“. Jako že mám všechno na háku, nic neřeším. Nejvíc mi vyhovují kalhoty, džíny, triko, kardigan nebo vesta. Dá se říci že mé oblečení je ležérní.

Se všemi těmito ženami ve mně jsem se už spřátelila a žijeme spolu v souladu a harmonii. Aby to tak ale zůstalo i dál a ve mně i kolem mě vládl mír a pohoda, vím, že je zapotřebí je respektovat a dávat jim prostor se projevit.

A jak se projevují, tak se také mění mé oblečení.

Když se cítím vílou nebo mi má vílí esence, jako třeba jemnost a odevzdání se, schází, tak si prostě obleču dlouhé šaty nebo sukni, a někdy to umocním ještě květinovými doplňky.

Když se ve mně ale probudí podnikatelka, tak na mě spíš než květované šaty uvidíte třeba právě pouzdrové šaty, o kterých byla řeč na začátku článku. Jejich barva a určitá strohost bude vyjadřovat mé soustředění a podpoří zacílení mysli jedním směrem. Žádné vílí rozbíhání do šířky, ale fokus, který mi pomůže konat.

A něco vám o těch šatech prozradím.

Ony se sice na první pohled tváří jako nepohodlné pouzdro, ale ve skutečnosti jsou velmi pohodlné, protože jsou z vlny (z pevného vlněného úpletu) s elastickou podšívkou. Díky tomu mě nikde nesvírají ani netlačí.

Cítím se v nich krásně, elegantně, sebevědomě, pracovně, ale přitom žensky a volně.

Taky si teď představujete, že když chci uspokojit všechny své osobnosti a potřeby, musím mít šatník přes dvě patra?

Nene, je to právě naopak.

Všechno mé oblečení spolu kamarádí, a tak si mohu například kardigan, šperk, kabelku, boty nebo čepici se šálou vzít jak k elegantním šatům, tak k džínám, legínám či k dlouhé sukni s tílkem. Anebo přes dlouhé šaty. Takhle jednoduše a z pár kousků vytvořím několik různých stylů.

nákupy nejsou nikdy náhodné a věřte nebo ne, vždycky přemýšlím nad tím, jestli mám nově koupenou věc k čemu nosit. (I na tohle mám malé finty. O nich vám ale napíšu zase jindy.)

Co z toho všeho tedy vyplývá?

To hlavní, co jsem vám dnes chtěla předat, je, abyste si uvědomily, že váš osobní styl je jen a pouze váš. Každá z vás je originál, každá z vás v sobě má několik různých osobností, které se chtějí projevit – některá jich máte míň, některá víc, všechno je v pořádku. Pořád jste to ale vy.

Schválně… jak by se chtěla oblékat vaše pracovitá, soustředěná část? A co vaše rozevlátá část? Máte taky takovou? Co by nosila? V čem se cítí dobře? A má se do čeho obléknout?

Zamyslete se nad tím, jaké povahy, role či osoby v sobě máte právě vy, a pak je jednu po druhé oblékněte.

A jestli cítíte, že na to samy nestačíte, využijte mých služeb. Společně všechny vaše osobnosti můžeme identifikovat a posléze je obléknout spolu. Mé služby můžete omrknout ZDE >>>

Přeji vám krásné dny,

Eva

 

 

 

 

Eva Bartáková
Narodila jsem se s darem cítit barvy a povahy lidí. Učím ostatní, jak pomocí svého oblečení dotvořit a nechat pravdivě promluvit jejich osobnost, své vnitřní já a upevnit si sebevědomí. Pomáhám jim vyznat se v jejich šatníku a sladit ho tak, aby ladil s barvami jejich duše i stylem života.  Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře