Goethe to věděl už před 250 lety

Jednoho dne jsem se opět rozhodla zbavit se pár kousků svého oblečení a poslat je dál někomu, koho potěší.

Když jsem se pak podívala na hromádku vyřazeného oblečení, došlo mi, že spolu se svým oblečením jsem se zbavila i té části svého života, na kterou nechci vzpomínat.

Převážná část vytříděného oblečení byla černá. V tu chvíli jsem se zamyslela nad barvami, které jsem v průběhu svého života nosila.

  • Do čtrnácti let takové, jaké mi koupili rodiče. Na můj názor se mě nikdo neptal, ale to asi znáte.
  • V 15 a 16 letech jsem byla velký introvert, co měl touhu ukrýt se před celým světem. Mou oblíbenou hudební skupinou byli Depeche Mode. V té době u mě převažovalo černé oblečení.

Dnes už vím, že černá symbolizuje nezávislost, prázdnotu, smutek, ale že nás také chrání před okolním světem. Dokáže odfiltrovat vjemy z vnějšího světa a tím nám pomáhá udržet koncentraci.

  • V 17 letech, kdy jsem už žila samostatný život (to mimo jiné znamenalo vlastní podnájem, a tím pádem povinnost platit nájem), jsem hodně nosila červené oblečení, nebo alespoň červené doplňky.

Červená je energická barva symbolizuje krev a životní sílu. Pomáhá překonávat dosavadní hranice a pronikat vpřed.

Poté jsem vystřídala několik barevných období. Nejdříve světle modré, pak hodně barevné, hnědé nebo černo‑šedivé. O svém bílém období jsem napsala článek.

Následovalo temně modré období… V tomto výčtu bych mohla pokračovat ještě dlouho, o tom, ale tento článek být nemá.

Hlavní důvod, proč to píšu, je ten, že mi došlo, že podle barev svého oblečení bych mohla napsat svůj životopis. 

Pochopila jsem, že barvy i vzory, které si vybíráme na oblečení i do domácnosti, v sobě nesou ohromnou energii. A to jak aktivní, pozitivní energii, která nás dokáže pohánět kupředu, tak i pasivní, negativní energii, která nás nechá spočinout a pomůže nám odfiltrovat vnější vlivy.

Barvy, které vědomě či nevědomě nosíme nebo kterými se obklopujeme, ovlivňují nejen nás, ale také naše okolí.

Budeme‑li chtít být v klidu, asi se neoblékneme do červené. Stejně tak, když budeme potřebovat podpořit rozhodnost, šedá nám nejspíš dobrou službu neudělá.

„Barvy ovlivňují naše nálady. Z toho, jaké barvy oblečení daný člověk volí, se dá usuzovat jeho povaha a momentální rozpoložení. Je také možné pozorovat vztah jednotlivých barev a jejich kombinací vzhledem k barvě obličeje, ke stáří a stavu.“

Tipnete si, kdo je autorem této citace a z jaké je doby? Tak schválně.

Kdo tipuje 20. století, je vedle. Kdo si všiml nadpisu, už asi ví. Tyhle věty napsal ve své knize Smyslově‑morální účinek barev básník a filosof Johann Wolfgang von Goethe. Ano, ten Goethe, kterého lidé mají ve svém podvědomí jako tvůrce Fausta, se zabýval barvami.

Ve zmiňované knize (Smyslově‑morální účinek barev) přibližuje Goethe část nauky o barvách a zdůrazňuje zejména objektivní účinky barev na emoční život. Není to tedy žádná novinka, výmysl těch, kdo z rozmaru už nevědí co by. (I s tímhle názorem se totiž setkávám.)

Vědomé vnímání a používání barev na nás může mít větší vliv, než si myslíme.

Když s klientkami třídím jejich šatník nebo společně nakupujeme, zjišťuji napřed nejen jaké barvy se jim líbí, ale také v jaké životní fázi se nacházejí a co o sobě chtějí vysílat do světa.A protože barvy a vzory našeho oblečení jsou jednou ze složek, které podprahově ovlivňují náš pocit, ale i dojem, kterým působíme na okolí, vědomě se na ně zaměřujeme.

Vhodné barvy a vzory tak vybíráme podle toho, zda se má klientka chce cítit něžně, klidně, nebo naopak energicky a rozhodně.

Abych pomohla i vám lépe pochopit sílu barev a vzorů, vytvořila jsem e­‑book Tajná řeč barev a vzorů. Můžete si ho zdarma stáhnout ZDE>>>

  • Odhalíte díky němu základní význam barev a vzorů, abyste je mohli využívat vědomě.
  • Budete‑li někdy potřebovat podpořit konkrétní složku vaší osobnosti, nezaváháte, co si obléknout, protože budete vědět, jaká barva či vzor tu či onu kvalitu ztělesňuje.
  • V e­‑booku se také dozvíte, jak s barvami a vzory na oblečení zacházet, jakou barvou či doplňkem vzorované oblečení nejvhodněji doplnit.

Chcete‑li nakouknout pod pokličku a poodkrýt základní význam barev a vzorů, klikněte ZDE>>>

Přeji vám krásné dny v barvách a vzorech, které vás podporují.

 

 

Eva Bartáková
Narodila jsem se s darem cítit barvy a povahy lidí. Učím ostatní, jak pomocí svého oblečení dotvořit a nechat pravdivě promluvit jejich osobnost, své vnitřní já a upevnit si sebevědomí. Pomáhám jim vyznat se v jejich šatníku a sladit ho tak, aby ladil s barvami jejich duše i stylem života.  Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře