Nový začátek

Budu se stěhovat do nového domu, a tak jsem chtěla vytřídit svůj šatník – abych se zbavila všech „ležáků“ a do nového domu brala už jen to, co chci opravdu nosit. Ale nevím, jak na to. Jsem věcmi opravdu zavalená, můžete mi s tím prosím pomoct?

Takhle nějak zněl e-mail od mé klientky, říkejme jí třeba Jana.

Když jsem přijela k ní domů, uvítala mě mezi dveřmi slovy:

Stěhování je šílené, už chápu to zoufalství, když lidi říkají, že je lepší vyhořet než se stěhovat. Cítím to totiž úplně stejně.

Balím už skoro dva týdny, ale domácnost je pořád plná. A to nemluvím o svém šatníku, ten praská ve švech. Já se nedokážu s ničím rozloučit! To mám po své mamince, ta taky nikdy nic nevyhodila.

Když jsem si vyslechla všechno, co měla Jana na srdci, a prohlédla její domácnost i šatník, bylo mi jasné, že než se pustíme do třídění, bude potřeba si pár věcí ujasnit.

Položila jsem jí několik zdánlivě banálních, ale přesto zásadních otázek.

Jana si na ně poctivě odpověděla.

Přesně tohle jsem si potřebovala uvědomit! Teď se mi bude oblečení i věcí zbavovat daleko snadněji. Díky!

A taky ano, třídění šatníku nám šlo jako po másle.

Jakmile za mnou zavřela dveře, napadlo mě, že bych i vás ráda inspirovala, jak a proč uklidit (nejen) ve svém šatníku. Vás, co se budete stěhovat, ale i vás, co se sice nikam stěhovat nehodláte, ale rády byste si okolo sebe (a tím i v sobě) udělaly pořádek.

Každé stěhování vnímám jako NOVÝ ZAČÁTEK.

A i když se zrovna nikam nestěhujeme, vytřídění domácnosti i šatníku se takovým novým začátkem, takovým přelomovým bodem může stát.

Tím, že vyčistíte svou domácnost a vědomě se rozloučíte s věcmi, které vám už neslouží, vpustíte do svého života novou energii, nové možnosti a nové začátky.

 Víte, já věřím, že méně je ne někdy, ale vlastně většinou více.

 • Budete-li mít ve svém šatníku méně věcí, lépe se v něm vyznáte, snáze a rychleji se ráno obléknete. A ještě si ušetříte dohadovaní s partnerem na téma „já nemám co na sebe!“, přestože vaše skříň praská ve švech.
 • Máte-li ve své domácnosti méně věcí, budete ji mít také rychleji uklizenou.
 • Jako bonus získáte více času sama pro sebe. Budete spokojenější, veselejší a ve vaší domácnosti bude vládnout příjemná energie.

Líbí se vám tahle představa? Uspořádaná domácnost, přehledný šatník a dostatek životního prostoru?

Připadá vám ale složité udělat první krok?

Pokuste se dnes na všechno své oblečení a věci podívat trochu jinýma očima.

Jdeme na to!

Pro začátek vám doporučuji si písemně odpovědět na tyto otázky:

 • Jak na tom byla s úklidem vaše maminka (nebo osoba, která vás v dětství nejvíce ovlivňovala)?

To, co vidíme jako děti, nás velmi formuje. Když byla naše maminka pořádkumilovná, ze všeho nejspíš budeme pořádkumilovné také my.

Možná jsme ale maminčin úklid tak nesnášely (nebo stále nesnášíme), že začneme kolikrát i nevědomě rebelovat nebo si vytvoříme program, takovou dohodu samy se sebou: „Já takhle blbnout nikdy nebudu.“ A tak se přihodí, že žijeme v bordelu a v chaosu v přesvědčení, že nám to tak vyhovuje.

 • Líbilo se vám, jak se maminka domácnosti věnovala? Nebo vám to lezlo na nervy, protože vás pořád nutila uklízet?
 • Jaká je vaše ideální představa probraného, uklizeného šatníku a vaší domácnosti?
 • Jak moc se liší vaše představa od reality?
 • Je to, jaký máte přístup k úklidu, opravdu vaše přesvědčení? Nebo si uvědomujete, že žijete podle naučeného vzorce?

 • Co a proč si přejete ve svém „novém“ šatníku nebo v „nové“ domácnosti mít?
 • Kolik si toho přejete mít?
 • Kolik úložného prostoru máte k dispozici?
 • Opravdu ke svému životu potřebujete všechny věci, které máte? Jestli ano, tak proč? Dělají vás šťastnější? Pomáhají vám?

Někteří lidé mají problém zbavit se svého oblečení nebo věcí z nostalgie. Někteří proto, že by se ty věci ještě mohly někdy na něco (nebo někomu) hodit.

Všechny rády vzpomínáme na dobu, kdy jsme byly zamilované. Ale jestli teď už zamilované nejsme a náš vysněný partner nás opustil, ani kvanta vzpomínkových věcí nám tu dobu nevrátí. Jediné, co nám ty věci přináší, je smutek a někdy bolest.

S věcmi, které by se ještě někdy na něco mohly hodit, to není o nic lepší.

Tím, že svůj šatník nebo svou domácnost zaplavujeme takovými kousky, vysíláme do vesmíru obavy, nedůvěru a strach z nedostatku.

Já sama podporuji myšlenku nevyhazovat věci z domácnosti bezhlavě. Je ale důležité zamyslet se nad tím, kolik věcí a na co doma schováváme.

Nejčastější důvody pro hromadění oblečení, které ve své praxi slýchám, jsou:

Já to schovávám pro svou dceru, vnučku…

Jestli oblečení schováváte pro nějakého člena své rodiny, doporučuji vám zamyslet se nad tím:

 • Kolik je tomu dítěti let? Je-li ještě malé, jak dlouho mu budete ve své domácnosti tyto věci muset schovávat, než do toho doroste?
 • Myslíte, že se obdarovanému to oblečení bude líbit a bude ho chtít nosit?
 • Myslíte, že bude tak super, že se do něj dítě v pubertě bude chtít oblékat?

Jen málokteré dítě si v určitém věku přeje nosit oblečení po své mamince nebo babičce.

Tohle oblečení rozstříhám a použiju na hadry…

Tenhle důvod velmi podporuji, protože bavlněná trika se opravdu skvěle hodí na hadry. Je ale nesmysl si jich schovávat příliš.

Jedna má klientka měla skříň plnou triček určených na hadry. Věřte nebo ne, zdaleka není jediná, co se oblečením určeným na hadry nechala zaplavit.

Vše v našem životě je propojené, ať už si to uvědomujeme, nebo ne.

To, jaký je stav naší domácnosti a šatníku, vypovídá o našem vnitřním nastavení a zrcadlí to, v jakém stavu je náš život.

Pokud ve svém životě toužíte po změně a hodila by se vám další dávka inspirace, kde a jak začít, omrkněte můj pětidenní online kur Jak začít měnit svůj život aneb proč uklidit v sobě a kolem sebe. Přepravila jsem ho pro vás s Eliškou Gottfriedovou, terapeutkou pranic healing.

Více o kurzu se dozvíte >>  ZDE <<

Přeji vám krásné dny, Eva

Eva Bartáková
Narodila jsem se s darem cítit barvy a povahy lidí. Učím ostatní, jak pomocí svého oblečení dotvořit a nechat pravdivě promluvit jejich osobnost, své vnitřní já a upevnit si sebevědomí. Pomáhám jim vyznat se v jejich šatníku a sladit ho tak, aby ladil s barvami jejich duše i stylem života.  Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře